Çiğ Süt

Katkısız, Hijyenik, Doğal Lezzet

Hastalıktan Ari Sertifikalı ve de Avrupa Birliği Onaylı çiftliğimizde, kendi tarlalarımızda yetiştirdiğimiz iyi tarım sertifikalı yem bitkilerimizle beslenen ineklerimiz, Doğru Çiftlik’te sağlıkla, huzurla, mutlulukla yaşamaktadırlar.

Doğru Çiftlik çiğ sütü sağıldıktan hemen sonra soğutucu tanklarımızda +4c ye düşürülür. 20 dakika gibi kısa bir sürede +38c den +4c ye düşürülen çiğ sütler soğuk hava deposunda paketlenerek, soğutuculu araçlarımızla, soğuk zincir bozulmadan satış noktalarımıza günlük olarak ulaştırılmaktadır.

Soğuk zincirin önemi; doğal çiğ sütün içerisinde sütün tazeliğini etkileyen binlerce bakteri bulunmaktadır, süt sıcak olduğu sürece bu bakteriler katlanarak çoğalma eğilimi göstermektedirler, bu bakterilerin üremesinin en düşük seviyeye çekilmesini sağlayan ortam sıcaklığı +4c dir, +4c de bekletilen süt bakteri üremesi en düşük hızda olmasından dolayı çiğ sütün tazelik süresini uzatmaktadır. Bu sebeple sütümüzün siz müşterilerimize soğuk zincir bozulmadan en kısa sürede ulaştırmaktayız.

Sofralarınıza doğallık getiren Doğru Çiftlik Çiğ Sütümüz kaynatılarak içilebilir. Yoğurt yapımında kullanılabileceği gibi aynı zamanda sütlü tatlı tariflerine de çok yakışır; ailenize ve sevdiklerinize doğal lezzetler sunmak için idealdir.

Sağlığınız için doğru süt için…

Sipariş Hattı 05437880101

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis