Günlük Yağlı Pastörize Süt

Neden Doğru Çiftlik Pastörize Sütü

 Pastörizasyon işlemi, çiğ süt standartlarına uygun (TS1018) ekstra veya birinci sınıf çiğ sütlerin doğal veya biyolojik özelliklerine zarar vermeden patojen hastalık yapan organizmaların tamamını ve diğer organizmaların büyük çoğunluğunun yok edilmesini sağlayan belli normdaki ısıl işlemden geçirilmesi ve hızla soğutulması işlemidir.
Buradaki pastörizasyon normunu çiğ sütün kalitesi belirler. Çiğ süt ne kadar kaliteliyse pastörizasyon normundaki sıcaklık derecesi de o kadar düşer.

Sütün pastörizasyon işleminde sıcaklık derecesi 72 °C’yi geçtiğinde, sütün kalitesine ve besin ögelerine zarar verilmektedir. Sağım hijyeni  ve  hayvan sağlığı kriterleri birbirlerinden farklı bir çok çiftliklerden toplanan çiğ sütleri, genelde işletmeler , sütün raf ömrünü uzatmak için patojen mikroorganizmalarını yok etmek üzere  80 °C üzerinde ısıl işlem ve sonrasında anında 4°C’ye düşürerek pastörizasyonu yapıp  sütün kalitesine ve besin değerlerine zarar vermektedirler.

Doğru Çiftlik’in pastörizasyon normu 72 °C’de 20 saniye ve sonrasında anında 1°C’ye düşürmektir.
Sadece hastalıklardan ari belgeli Avrupa birliği onaylı kendi çiftliğimizin ineklerinden ürettiğimiz, soğuk zinciri bozulmadan depolanan (4 °C ) çiğ sütümüz ekstra kaliteli olduğu için daha yüksek sıcaklık derecesine ve daha uzun süreye gereksinim duymaz. Bu norm sayesinde tüm patojen mikroorganizmalar yok edilirken sütün tadına, kokusuna ve kıvamına zarar verilmemektedir. Ayrıca sütteki mineral, vitamin ve proteinlere zarar vermeden en sağlıklı ve lezzetli şekliyle sofralarınıza sunmaktayız.
Sağlığınız için doğru süt için...

Saygı ve sevgilerimizle,

Doğru Çiftlik Ailesi

Sipariş Hattı 05437880101

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis